Tvar 12/2010

10. 6. 2010
12-2010.jpg

Dvanácté číslo časopisu Tvar otevírá rozhovor s nevidomou básnířkou Pavlou Šuranskou–Waňkowskou, který vedla Svatava Antošová.

V rubrice Dvakrát je – jak název rubriky napovídá – dvakrát recenzována kniha Roberta Fajkuse Prašivina. (Rec. Petr Král a Ivo Harák)

Pavel Janoušek hodnotí v rubrice reCANC prózu Jana Jíchy Maturita.

Jedna otázka zamířila k nositeli Ortenovy ceny Janu Těsnohlídkovi ml.

Zasláno a Poznámky se vrací k dříve otištěným textům Petra Krále a Jakuba Vaníčka (autoři Bára Gregorová a Petr Král).

Vojtěch Němec přemýšlí ve svém eseji o Resuscitaci příběhu a času v literárním bezčasí.

Petr Hora informuje o sborníku z kolokvia Generace – skupiny – programy: virtualita, anachronismus nebo historický jev, který připravili k vydání Helena Šmahelová a Josef Vojvodík.

Ivan O. Štampach se připomenul krátkým zamyšlením o normalitě a normalizaci, nazvaným Od normálního ke zdravému.

Na dvoustraně 10 a 11 pokračuje studie Igora Fice Mytický prvek ženského božství o poezii Jiřího Veselského – tato část je věnována poemě De pontificato Ioannae Papissae Tractatum.

Jakub Vaníček ve svém Vyvření struktur přemýšlí nad návštěvou a přednáškou George Blechera.

Literární život Michala Škrabala připomíná večer časopisu Listy a jedno utkání ve slam poetry v žižkovském klubu DNBAR, Ejhle slovem jsou krboudírny, kterým sekunduje Čistička Patrika Linharta. O Máji a Máchovi v celoroční anketě vypráví Daliboru Demelovi fotograf a industriální cestovatel Ondřej Tylčer.

Zuzana Kůrová a Ondřej Hložek reagují na dopis Petra Štengla, ve kterém se zastává Dana Jedličky před osočením Jakuba Chrobáka. Složité, že? Luboš Antonín ukazuje, jak se v přítmí zámeckých knihoven dívali na povodně, no a Kráska Josefa Kocourka se schyluje k dramatickému finále.

Svatava Antošová v článku Dosti Máchy? píše o festivalu Litoměřický Tamtam, v beletrii si přečtete úryvek poemy Miroslava Wanka Máj, verše Yvety Shanfeldové. Ondřej Vimr píše o reformě psacího písma ve Švédsku, které skončilo fiaskem, a přidává tak zajímavý hlas k dlouhodobějšímu tématu návrhu nové písmové podoby u nás. Skrytý poklad pak tvoří básně Kamily Hegerové. Výlov tentokrát obstaral Lubor Kasal, který se věnuje publicistickým příspěvkům, týkajících se návrhu nové školní písmové předlohy.

Recenze:
Ivo Kaleta (ed.): Bílá kniha. 17 příběhů z historie ostravské kultury (rec. Vladimír Novotný)
Muriel Barberyová: Pochoutka (rec. Veronika Košnarová)
Jiří Holub: Kolik váží Matylda (rec. Gabriel Pleska)
Arto Paasilinna: Syn boha hromovládce (rec. Jakub Grombíř)
Zdeněk Grmolec: Divoká bolest Viléma Mrštíka (rec. Erik Gilk)
Alek Popov: Mise Londýn (rec. Ondřej Zajac)
Elfride Jelineková: Vyvrhelové (rec. Eva Škamlová)

V rubrice PaTvar informuje Ivo Fencl o sáze Rocambolo od Ponsona du TerrailaZlá ovce zase lumpačí a v rubrice Poslední rozptýlení navštívíme hrob Františka Palackého.

 

Přílohy ke stažení:

 

Vybrané články z této rubriky:

Aktuálně

Le web est mort, vive le web!

od konce září máme nové internetové stránky. Najdete je na nezměněné adrese www.itvar.cz. Plus twitterový profil a podobné vymoženosti, ach jo...

Léto!

Milí čtenáři, přejeme vám krásné a poklidné prázdniny a v měsíci září se těšíme opět nashledanou. Čtrnácté číslo vyjde ve čtvrtek 10. září.

Anna Barkovová: ***

v překladu Radky Rubilinové

otevřený dopis Tomáše Čady premiérovi vlády ČR Bohuslavu Sobotkovi

k Tomášovu stanovisku se připojuje i náš časopis

Poslední předprázdninové číslo Tvaru vyjde ve čtvrtek 25. června

Milí čtenáři, třináctka je baže šťastné číslo! „Přepis přítomnosti“ obnažil si nejen paže a duní vesmírem & pod peřinou funí: Spisovatelé se sjeli lajnou slov!!! Je literatura páže, nebo král?!? A co káže?!? Černé na bílém?!? Dražé projevů?!? Tu chválou, tu kvílem?!? — A do toho Točité věty a Život za životem… Item ibidem složité světy & chorobné květy básníkova psaní… Že na vás jde spaní? To nevadí. V Zuckerbergově arestu vám Frau Cukrblik ráda poradí: „Dejte si na fejs selfie s Husem Janem!“ Žít je tak krásné, dokud nevyvanem…

Pište pro Včelku

Rádi píšete dětské příběhy? Nebo je máte už v šuplíku? Jste začínající autor nebo autorka? Server Včelka.cz spotřebuje spoustu textů...
 
Registrace
 

Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník

Tvar, Na Florenci 3, 110 00 Praha 1
tel.: 234 612 398, 234 612 399
redakce@itvar.cz
Webdesign a webhosting Saturn-Toya s.r.o.
Hledaný výraz