Dvanácté číslo časopisu Tvar otevírá rozhovor s nevidomou básnířkou Pavlou Šuranskou–Waňkowskou, který vedla Svatava Antošová.
V rubrice Dvakrát je – jak název rubriky napovídá – dvakrát recenzována kniha Roberta Fajkuse Prašivina. (Rec. Petr Král a Ivo Harák)
Pavel Janoušek hodnotí v rubrice reCANC prózu Jana Jíchy Maturita.
Jedna otázka zamířila k nositeli Ortenovy ceny Janu Těsnohlídkovi ml.
Zasláno a Poznámky se vrací k dříve otištěným textům Petra Krále a Jakuba Vaníčka (autoři Bára Gregorová a Petr Král).
Vojtěch Němec přemýšlí ve svém eseji o Resuscitaci příběhu a času v literárním bezčasí.
Petr Hora informuje o sborníku z kolokvia Generace – skupiny – programy: virtualita, anachronismus nebo historický jev, který připravili k vydání Helena Šmahelová a Josef Vojvodík.
Ivan O. Štampach se připomenul krátkým zamyšlením o normalitě a normalizaci, nazvaným Od normálního ke zdravému.
Na dvoustraně 10 a 11 pokračuje studie Igora Fice Mytický prvek ženského božství o poezii Jiřího Veselského – tato část je věnována poemě De pontificato Ioannae Papissae Tractatum.
Jakub Vaníček ve svém Vyvření struktur přemýšlí nad návštěvou a přednáškou George Blechera.
Literární život Michala Škrabala připomíná večer časopisu Listy a jedno utkání ve slam poetry v žižkovském klubu DNBAR, Ejhle slovem jsou krboudírny, kterým sekunduje Čistička Patrika Linharta. O Máji a Máchovi v celoroční anketě vypráví Daliboru Demelovi fotograf a industriální cestovatel Ondřej Tylčer.
Zuzana Kůrová a Ondřej Hložek reagují na dopis Petra Štengla, ve kterém se zastává Dana Jedličky před osočením Jakuba Chrobáka. Složité, že? Luboš Antonín ukazuje, jak se v přítmí zámeckých knihoven dívali na povodně, no a Kráska Josefa Kocourka se schyluje k dramatickému finále.
Svatava Antošová v článku Dosti Máchy? píše o festivalu Litoměřický Tamtam, v beletrii si přečtete úryvek poemy Miroslava Wanka Máj, verše Yvety Shanfeldové. Ondřej Vimr píše o reformě psacího písma ve Švédsku, které skončilo fiaskem, a přidává tak zajímavý hlas k dlouhodobějšímu tématu návrhu nové písmové podoby u nás. Skrytý poklad pak tvoří básně Kamily Hegerové. Výlov tentokrát obstaral Lubor Kasal, který se věnuje publicistickým příspěvkům, týkajících se návrhu nové školní písmové předlohy.
Recenze:
Ivo Kaleta (ed.): Bílá kniha. 17 příběhů z historie ostravské kultury (rec. Vladimír Novotný)
Muriel Barberyová: Pochoutka (rec. Veronika Košnarová)
Jiří Holub: Kolik váží Matylda (rec. Gabriel Pleska)
Arto Paasilinna: Syn boha hromovládce (rec. Jakub Grombíř)
Zdeněk Grmolec: Divoká bolest Viléma Mrštíka (rec. Erik Gilk)
Alek Popov: Mise Londýn (rec. Ondřej Zajac)
Elfride Jelineková: Vyvrhelové (rec. Eva Škamlová)
V rubrice PaTvar informuje Ivo Fencl o sáze Rocambolo od Ponsona du Terraila, Zlá ovce zase lumpačí a v rubrice Poslední rozptýlení navštívíme hrob Františka Palackého.
Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník