Tvar 21/2010

16. 12. 2010
21-2010.jpg

Jednadvacáté číslo je pojato v tradičné žertovném duchu. Tzn. redakce se snažila být vtipná a vyšlo z toho několik morbidností. Například Eurorozhovor s eurospisovatelem (remix vybraných otázek a odpovědí různých autorů a novinářů), rozšifrovaný Háchův intimní deník (vybral a rozšifroval Michal L. Pašák), poté dvě zásadní odhalení: Skácelova Jiná smuténka je ve skutečnosti ksukol ocasatý (zjistila Božena Správcová) a jak tvrdí Stanislav Dvorský, Apollinairova Múza na obraze Henriho Rousseaua je s největší pravděpodobností Eliška Krásnohorská (obě odhalení jsou podložena bohatstvím argumentů). Svatava Antošová ve svém sloupku radí, jak se prolízat Adventem až ke Štědrému dni, Zlá ovce (kromě svého obvyklého stanoviště na zadní straně) obydlela také celostránkový domeček, fotografickou reportáž zaslala Lam Panty atd.

Serióznější vánoční zamyšlení nabízí Ivan O. Štampach, o Vánočním mučení ilustrovaně a historicky podloženě informuje Luboš Antonín. O Vánočním stromku Michela Batailla píše Ladislava Chateau, prosinec ve finské společnosti přibližuje Marika Kimatraiová.

Modrá slečna Josefa Kocourka v tomto čísle vrcholí a končí, vrcholí a končí rovněž celoroční anketa A co Mácha? výpovědí Luďka Roubíčka a bohužel i rubrika paTvar z poslední strany časopisu.

Beletrie se zmocnili Milani: Milan Šťastný nabízí dlouhou povídku A tu, dvě krátké prózy Milan Korál a poetické pásmo Milanovi o Milanovi Pavel Novotný.

Dvakrát je recenzováno Málo slov od Jiřího Tomáška (rec. Jakub Grombíř a Wanda Heinrichová), Pavel Janoušek 969 slovy zhodnotil knihu Hany Andronikové Nebe nemá dno.

S recenzí Karla Pioreckého z minulého čísla naopak nesouhlasí a polemizuje Petr Král, s Pavlem Janouškem a jeho článkem z patnáctého letošního čísla zase nesouhlasí Vratislav Färber.

Ve Výlovu glosuje Michal Škrabal knihy Friedricha Assländera a Anselma Grüna Time management jako duchovní úkol, Cesty s Karlem Hynkem Máchou Jiřího Padevěta a Sílu lásky. Povídání o nevšedních lidech Petra Žaloudka.

Recenze:
Litevské pohádky (rec. Michal Škrabal)
Kája Saudek – Jaroslav Weigel: Lips Tulian (rec. Boris Hokr)
Miroslav Černý: Runová haiku (rec. Simona Martínková-Racková)
Pavel Novotný: Mraky (rec. Vladislav Reisinger)
Paulus Hochgatterer: Sladkost života (rec. Eva Škamlová)
Vladimír Křivánek: Vladimír Holan básník (rec. Jakub Flanderka)
Slawomir Mrožek: Kohout, lišák a já (rec. Veronika Košnarová)
Dušan Šimko: Gubbio. Kniha udavačov (rec. Ján Chovanec)

 

Přílohy ke stažení:

 

Vybrané články z této rubriky:

Aktuálně

Le web est mort, vive le web!

od konce září máme nové internetové stránky. Najdete je na nezměněné adrese www.itvar.cz. Plus twitterový profil a podobné vymoženosti, ach jo...

Léto!

Milí čtenáři, přejeme vám krásné a poklidné prázdniny a v měsíci září se těšíme opět nashledanou. Čtrnácté číslo vyjde ve čtvrtek 10. září.

Anna Barkovová: ***

v překladu Radky Rubilinové

otevřený dopis Tomáše Čady premiérovi vlády ČR Bohuslavu Sobotkovi

k Tomášovu stanovisku se připojuje i náš časopis

Poslední předprázdninové číslo Tvaru vyjde ve čtvrtek 25. června

Milí čtenáři, třináctka je baže šťastné číslo! „Přepis přítomnosti“ obnažil si nejen paže a duní vesmírem & pod peřinou funí: Spisovatelé se sjeli lajnou slov!!! Je literatura páže, nebo král?!? A co káže?!? Černé na bílém?!? Dražé projevů?!? Tu chválou, tu kvílem?!? — A do toho Točité věty a Život za životem… Item ibidem složité světy & chorobné květy básníkova psaní… Že na vás jde spaní? To nevadí. V Zuckerbergově arestu vám Frau Cukrblik ráda poradí: „Dejte si na fejs selfie s Husem Janem!“ Žít je tak krásné, dokud nevyvanem…

Pište pro Včelku

Rádi píšete dětské příběhy? Nebo je máte už v šuplíku? Jste začínající autor nebo autorka? Server Včelka.cz spotřebuje spoustu textů...
 
Registrace
 

Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník

Tvar, Na Florenci 3, 110 00 Praha 1
tel.: 234 612 398, 234 612 399
redakce@itvar.cz
Webdesign a webhosting Saturn-Toya s.r.o.
Hledaný výraz