Tvar 4/2010

19. 2. 2010
04-2010.jpg

Čtvrté číslo literárního obtýdeníku Tvar věnovalo prostor literární skupině Fantasía – už proto, že v současné době podobná seskupení de fakto neexistují. Úvodní esej napsal jeden z jejích členů Adam Borzič, své si uvnitř čísla řeknou i další členové Petr Řehák a Kamil Bouška, též „jejich“ dvorní kritik Karel Piorecký. Skupina Fantasía (vedle svého manifestu) zároveň na stránkách Tvaru představuje i svou tvorbu.

Dvakrát je podrobena kritickému pohledu poslední sbírka básnířky Inky Machulkové Zamkni les a pojď (rec. Petr Šimek a Vít Kremlička). Pavel Janoušek ve své pravidelné kritické rubrice, specializované na českou prózu, obhlíží knihu Jaroslava Špuláka Někdy mě to až děsí.

Jednu otázku (týkající se „mapování literárního terénu“) položil Tvar Pavlu Janáčkovi.

Rozhovor s členem jiné literární skupiny - XXVI - Karlem Benešem pořídila Svatava Antošová, o stránku dál se můžeme začíst do úryvku rozsáhlého Benešova eseje Rychlé šípy a hlubinná psychologie.

Pokud jde o drobná potěšení, Michal Škrabal se v rubrice Ejhle slovo raduje z internetové mely kolem onikání, v pravidelném sloupku zas Gabriel Pleska ze své dobrodružné výpravy na Big Book Boutique.

A co Mácha? O svém setkání s Májem pověděl v rámci celoroční ankety Daliboru Demelovi hudebník a architekt Daniel Špička.

Čtvrtou částí pokračuje dosud nepublikovaná próza Josefa Kocourka Kráska, zatímco Luboš Antonín, náš stálý zpravodaj ze zámeckých knihoven, předvádí na příkladu rytiny ze 17. století, že i šifrovat lze s jistým půvabem.

Kdo se těší na další dávku dílem vtipných, dílem záhadných glos Patrika Linharta v rubrice Haló, tady čistička, nebude zklamán, a nebude zklamán ani příznivce filozoficky laděných úvah Jakuba Vaníčka – tentokrát je na řadě Bezzubá kritika v akci.

Průhledy do zahraničí zajistila jednak Ladislava Chateau (Paříž), jednak příležitostný pozorovatel (často ovšem měnící stanoviště) Jaroslav Olša (o středoevropské literatuře v Jižní Koreji).

Ti, kdo se dlouho nemohli dočkat dalšího pokračování „dílenské“ rubriky pro nezavedené autory Továrna na absolutno, též si mohou oddechnout, je to tu. Přísný zrak závodního kontrolora sleduje básně Johany Hořejší, Petra Prokopce, Václava Zimmera, Petra Petříčka, Marka Řezanky, Jana Polívky a Marty Holmanové.

Výlov – rubriku recenzních glos na knihy, které nenašly recenzenta – vedl tentokrát Michal Škrabal. Řádných recenzí se dočkaly tyto tituly:
Stanislav Dvorský: Ruleta (rec. Jakub Řehák)
Tim Davys: Amberville (rec. Jarmila Křenková)
Daniel Hradecký: V cirkuse Calvaria (rec. Božena Správcová)
Zdeněk Vřešťál: Ne, Nerez nerezne (rec. Zuzana Zemanová)
Josef Kocourek: Marto, Marto, Marto (rec. Vít Ondráček)
Theodor W. Adorno – Max Horkheimer: Dialektika osvícenství (rec. Michal Topor)
Pandora č. 19 (rec. Petr Král)

Zbývá paTvar Iva Fencla (Heinz Günther Konsalik: Květy lásky), Zlá ovce se také snaží naplnit manifest skupiny Fantasía a Poslední rozptýlení Vlaďky Kuchtové nás zastaví před náhrobkem Karla Půlpána.

 

Přílohy ke stažení:

 

Vybrané články z této rubriky:

Aktuálně

Le web est mort, vive le web!

od konce září máme nové internetové stránky. Najdete je na nezměněné adrese www.itvar.cz. Plus twitterový profil a podobné vymoženosti, ach jo...

Léto!

Milí čtenáři, přejeme vám krásné a poklidné prázdniny a v měsíci září se těšíme opět nashledanou. Čtrnácté číslo vyjde ve čtvrtek 10. září.

Anna Barkovová: ***

v překladu Radky Rubilinové

otevřený dopis Tomáše Čady premiérovi vlády ČR Bohuslavu Sobotkovi

k Tomášovu stanovisku se připojuje i náš časopis

Poslední předprázdninové číslo Tvaru vyjde ve čtvrtek 25. června

Milí čtenáři, třináctka je baže šťastné číslo! „Přepis přítomnosti“ obnažil si nejen paže a duní vesmírem & pod peřinou funí: Spisovatelé se sjeli lajnou slov!!! Je literatura páže, nebo král?!? A co káže?!? Černé na bílém?!? Dražé projevů?!? Tu chválou, tu kvílem?!? — A do toho Točité věty a Život za životem… Item ibidem složité světy & chorobné květy básníkova psaní… Že na vás jde spaní? To nevadí. V Zuckerbergově arestu vám Frau Cukrblik ráda poradí: „Dejte si na fejs selfie s Husem Janem!“ Žít je tak krásné, dokud nevyvanem…

Pište pro Včelku

Rádi píšete dětské příběhy? Nebo je máte už v šuplíku? Jste začínající autor nebo autorka? Server Včelka.cz spotřebuje spoustu textů...
 
Registrace
 

Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník

Tvar, Na Florenci 3, 110 00 Praha 1
tel.: 234 612 398, 234 612 399
redakce@itvar.cz
Webdesign a webhosting Saturn-Toya s.r.o.
Hledaný výraz