Tvar 8/2010

15. 4. 2010
08-2010.jpg

Osmé číslo literárního obtýdeníku Tvar přináší rozhovor s ředitelem Památníku národního písemnictví Zdeňkem Freislebenem, přičemž otázky mu kladla Svatava Antošová.

Tradiční rubrika Dvakrát je tentokráte přejmenována na TřikrátRoman Erben, Božena Správcová a Lubor Kasal se zamýšlejí nad knihou fotografa Petra Hrušky a Ivana Wernische Byl jednou jeden svět. Rubrika reCANC, do které píše své kritické postřehy o současné próze Pavel Janoušek, si všímá knihy Daniely Hodrové Vyvolávání.

Na Jednu otázku odpovídá šéfredaktorka internetové iLiteratury Jovanka Šotolová.

Předčasně zesnulém prozaiku a básníkovi Dušanu Palovi (1924–1945) je věnován rozsáhlejší text ze vzpomínkového večera, který proběhl v prosinci 1945. Text, který pochází z Palovy pozůstalosti z Literárního archivu Památníku národního písemnictví, je na s. 18–19 doplněn také ukázkami z Palova rukopisného díla.

Sugestivní zamyšlení nad knihou Sexualizované násilí autorek Amesbergové, Auerové a Halbmayerové pochází od Víta Kremličky.

Nekrolog za Zdeňkem Pešatem napsal Aleš Haman.

Adam Borzič píše o své zálibě navštěvovat zimní Hamburk a Gabriel Pleska rozšířil svůj sloupek To na jazyku na celou stranu: zamyslel se nad kulturou genderově korektního vyjadřování.

Glosy Patrika Linharta převážně z českého literárního prostředí doplňuje Ladislava Chateau glosou z prostředí francouzského (o smrti režiséra Érica Rohmera). Nad slovem neonky se pozastavila a pečlivě ho očichala Svatava Antošová. To Jakub Vaníček po svém popřemýšlel a porovnal osobnosti Karla Teiga a Jindřicha Štyrského. K Máchovu Máji se v celoroční anketě vyjadřuje grafik Jan Měřička.

K písmové předloze, jíž bylo věnováno šesté číslo Tvaru, se jednak vrací ve svém polemickém článku Božena Správcová, a za Českou grafologickou komoru Jan Jeřábek a Světlana Francová.

Kráska, novela Josefa Kocourka, se v dalším pokračování opět dramaticky a apokalypticky rozjíždí. Beletrii dále v čísle zastupují kromě zmíněných textů Dušana Paly též verše finské básnířky Vilji-Tuulii Huotarinenové (v překladu Mariky Kimatraiové) a Philippa Soupalta (v překladu Petra Krále).

Výlov připravil Michal Škrabal a všímá si antologie Kniha o čuráku, přehledové brožury Tvůrčí rezidence / Artists in residence a komiksu Fell #1 autorů Warrena Ellise a Bena Templesmithe.

Recenzní rubrika přináší:
Vítězslav Houška: Facky, hroty, polemiky (rec. Milan Jungmann)
Vladimír Körner: Smrt svatého Vojtěcha (rec. Eva Klíčová)
Johannes Urzidil: Goethe v Čechách (rec. Dalibor Tureček)
Roman Szpuk: Silentio pro smíšený sbor (rec. Ivo Harák)
John Maxwell Coetzee: Zrání (rec. Jan Tlustý)
Jiří Bigas: Vrahovice 119 (rec. Martin Malenovský)
Adam Votruba: Namažeme školu špekem (rec. Radek Malý)
Julian Barnes: Žádný důvod k obavám (rec. Ivo Fencl)

Michal Škrabal nakukuje v rubrice PaTvar zvědavě a s mírnou mořskou nemocí do knihy Marta Eslema Dobrodružství plachty Bona TerraZlá ovce medituje nad růžemi a Poslední rozptýlení se týká hrobu Františka Ladislava Čelakovského.

 

Přílohy ke stažení:

 

Vybrané články z této rubriky:

Aktuálně

Le web est mort, vive le web!

od konce září máme nové internetové stránky. Najdete je na nezměněné adrese www.itvar.cz. Plus twitterový profil a podobné vymoženosti, ach jo...

Léto!

Milí čtenáři, přejeme vám krásné a poklidné prázdniny a v měsíci září se těšíme opět nashledanou. Čtrnácté číslo vyjde ve čtvrtek 10. září.

Anna Barkovová: ***

v překladu Radky Rubilinové

otevřený dopis Tomáše Čady premiérovi vlády ČR Bohuslavu Sobotkovi

k Tomášovu stanovisku se připojuje i náš časopis

Poslední předprázdninové číslo Tvaru vyjde ve čtvrtek 25. června

Milí čtenáři, třináctka je baže šťastné číslo! „Přepis přítomnosti“ obnažil si nejen paže a duní vesmírem & pod peřinou funí: Spisovatelé se sjeli lajnou slov!!! Je literatura páže, nebo král?!? A co káže?!? Černé na bílém?!? Dražé projevů?!? Tu chválou, tu kvílem?!? — A do toho Točité věty a Život za životem… Item ibidem složité světy & chorobné květy básníkova psaní… Že na vás jde spaní? To nevadí. V Zuckerbergově arestu vám Frau Cukrblik ráda poradí: „Dejte si na fejs selfie s Husem Janem!“ Žít je tak krásné, dokud nevyvanem…

Pište pro Včelku

Rádi píšete dětské příběhy? Nebo je máte už v šuplíku? Jste začínající autor nebo autorka? Server Včelka.cz spotřebuje spoustu textů...
 
Registrace
 

Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník

Tvar, Na Florenci 3, 110 00 Praha 1
tel.: 234 612 398, 234 612 399
redakce@itvar.cz
Webdesign a webhosting Saturn-Toya s.r.o.
Hledaný výraz