Osmé číslo literárního obtýdeníku Tvar přináší rozhovor s ředitelem Památníku národního písemnictví Zdeňkem Freislebenem, přičemž otázky mu kladla Svatava Antošová.
Tradiční rubrika Dvakrát je tentokráte přejmenována na Třikrát – Roman Erben, Božena Správcová a Lubor Kasal se zamýšlejí nad knihou fotografa Petra Hrušky a Ivana Wernische Byl jednou jeden svět. Rubrika reCANC, do které píše své kritické postřehy o současné próze Pavel Janoušek, si všímá knihy Daniely Hodrové Vyvolávání.
Na Jednu otázku odpovídá šéfredaktorka internetové iLiteratury Jovanka Šotolová.
Předčasně zesnulém prozaiku a básníkovi Dušanu Palovi (1924–1945) je věnován rozsáhlejší text ze vzpomínkového večera, který proběhl v prosinci 1945. Text, který pochází z Palovy pozůstalosti z Literárního archivu Památníku národního písemnictví, je na s. 18–19 doplněn také ukázkami z Palova rukopisného díla.
Sugestivní zamyšlení nad knihou Sexualizované násilí autorek Amesbergové, Auerové a Halbmayerové pochází od Víta Kremličky.
Nekrolog za Zdeňkem Pešatem napsal Aleš Haman.
Adam Borzič píše o své zálibě navštěvovat zimní Hamburk a Gabriel Pleska rozšířil svůj sloupek To na jazyku na celou stranu: zamyslel se nad kulturou genderově korektního vyjadřování.
Glosy Patrika Linharta převážně z českého literárního prostředí doplňuje Ladislava Chateau glosou z prostředí francouzského (o smrti režiséra Érica Rohmera). Nad slovem neonky se pozastavila a pečlivě ho očichala Svatava Antošová. To Jakub Vaníček po svém popřemýšlel a porovnal osobnosti Karla Teiga a Jindřicha Štyrského. K Máchovu Máji se v celoroční anketě vyjadřuje grafik Jan Měřička.
K písmové předloze, jíž bylo věnováno šesté číslo Tvaru, se jednak vrací ve svém polemickém článku Božena Správcová, a za Českou grafologickou komoru Jan Jeřábek a Světlana Francová.
Kráska, novela Josefa Kocourka, se v dalším pokračování opět dramaticky a apokalypticky rozjíždí. Beletrii dále v čísle zastupují kromě zmíněných textů Dušana Paly též verše finské básnířky Vilji-Tuulii Huotarinenové (v překladu Mariky Kimatraiové) a Philippa Soupalta (v překladu Petra Krále).
Výlov připravil Michal Škrabal a všímá si antologie Kniha o čuráku, přehledové brožury Tvůrčí rezidence / Artists in residence a komiksu Fell #1 autorů Warrena Ellise a Bena Templesmithe.
Recenzní rubrika přináší:
Vítězslav Houška: Facky, hroty, polemiky (rec. Milan Jungmann)
Vladimír Körner: Smrt svatého Vojtěcha (rec. Eva Klíčová)
Johannes Urzidil: Goethe v Čechách (rec. Dalibor Tureček)
Roman Szpuk: Silentio pro smíšený sbor (rec. Ivo Harák)
John Maxwell Coetzee: Zrání (rec. Jan Tlustý)
Jiří Bigas: Vrahovice 119 (rec. Martin Malenovský)
Adam Votruba: Namažeme školu špekem (rec. Radek Malý)
Julian Barnes: Žádný důvod k obavám (rec. Ivo Fencl)
Michal Škrabal nakukuje v rubrice PaTvar zvědavě a s mírnou mořskou nemocí do knihy Marta Eslema Dobrodružství plachty Bona Terra. Zlá ovce medituje nad růžemi a Poslední rozptýlení se týká hrobu Františka Ladislava Čelakovského.
Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník