Poznámka k článku Vladimíra Novotného Miška Šolochov = literární podvod století (Tvar 2/2013)

26. 4. 2013

Nehodlám polemizovat s názorem V. Novotného na tohoto autora ani se stylem, jímž byl prezentován, mrzí mě jenom, že zřejmě zapůsobil na čtenáře tak silně, že navždy zanevřou nejenom na tohoto spisovatele, ale i na ostatní ruské spisovatele, kteří žili a psali v období sovětů. Nebudou číst dva tisíce stránek Tichého Donu (mimochodem – četl je sám V. Novotný?) po kritice významného rusisty. A je to škoda, leccos by se dověděli. Já jako autorka nového překladu Tichého Donu mám na tuto knihu zcela jiný názor. Překlad už dobrých 25 let odpočívá v šuplíku a bude tam odpočívat i nadále. Těžko by vyšel v době, kdy se šmahem odsuzuje všechno, co souvisí s érou sovětů. Tak např. Maxim Gorkij. Za celé uplynulé období se o něm u nás zasvěceně hovořilo pouze jednou (na stanici Vltava), jméno autora onoho příspěvku mi bohužel vypadlo z paměti. V archivech rozhlasu a televize jsou nahrávky nejenom z díla Maxima Gorkého, ale i jiných dobrých ruských autorů, kteří bohužel žili v sovětském období, a proto v archivu zůstanou navždy. Co se u nás dneska ví třeba o Gorkém? Neví se např. o tom, že Gorkij podporoval mladé nadané autory, např. Vsevoloda Ivanova, a že nebýt jeho, nikdy by nevyšly knížky I. Ilfa a J. Petrova Dvanáct křesel a Zlaté tele, v té době neslýchaně troufalé. U nás je obecně známo pouze to, že Gorkij napsal jednu špatnou knihu – Matka, kterou kdysi jakýsi horlivec nešťastně určil jako povinnou školní četbu.

Naštěstí se dnešní rusisté odpovědně zabývají studiem „sovětské“ literatury, u nás podnes zatracované. Potěšil mě článek rusistky Ivany Ryčlové (Lidové noviny z 27. března t. r.), v němž hovoří o své knize Mezi kladivem a kovadlinou, kde se fundovaně zabývá některými tzv. „sovětskými“ autory, mezi nimi i Maximem Gorkým a Michailem Šolochovem. Začíná svítat…? 

Naděžda Slabihoudová

 

Vybrané články z této rubriky:

Aktuálně

Le web est mort, vive le web!

od konce září máme nové internetové stránky. Najdete je na nezměněné adrese www.itvar.cz. Plus twitterový profil a podobné vymoženosti, ach jo...

Léto!

Milí čtenáři, přejeme vám krásné a poklidné prázdniny a v měsíci září se těšíme opět nashledanou. Čtrnácté číslo vyjde ve čtvrtek 10. září.

Anna Barkovová: ***

v překladu Radky Rubilinové

otevřený dopis Tomáše Čady premiérovi vlády ČR Bohuslavu Sobotkovi

k Tomášovu stanovisku se připojuje i náš časopis

Poslední předprázdninové číslo Tvaru vyjde ve čtvrtek 25. června

Milí čtenáři, třináctka je baže šťastné číslo! „Přepis přítomnosti“ obnažil si nejen paže a duní vesmírem & pod peřinou funí: Spisovatelé se sjeli lajnou slov!!! Je literatura páže, nebo král?!? A co káže?!? Černé na bílém?!? Dražé projevů?!? Tu chválou, tu kvílem?!? — A do toho Točité věty a Život za životem… Item ibidem složité světy & chorobné květy básníkova psaní… Že na vás jde spaní? To nevadí. V Zuckerbergově arestu vám Frau Cukrblik ráda poradí: „Dejte si na fejs selfie s Husem Janem!“ Žít je tak krásné, dokud nevyvanem…

Pište pro Včelku

Rádi píšete dětské příběhy? Nebo je máte už v šuplíku? Jste začínající autor nebo autorka? Server Včelka.cz spotřebuje spoustu textů...
 
Registrace
 

Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník

Tvar, Na Florenci 3, 110 00 Praha 1
tel.: 234 612 398, 234 612 399
redakce@itvar.cz
Webdesign a webhosting Saturn-Toya s.r.o.
Hledaný výraz