Tvar 12/2012

6. 6. 2012
matz_bw.jpg

Tvar č. 12/2012 je opět tematický – z méně frekventovaných úhlů pohledu se věnuje totalitě. Úvodní rozhovor, nazvaný Po maringotce se mi nestýská, poskytl malíř a básník Michal Matzenauer, v čísle se objeví rovněž reprodukce jeho dvou obrazů.

Na otázku Tvaru odpovídá Věra Schmiedtová, spolueditorka Slovníku komunistické totality. Historik Tomáš Kavka na příkladu knihy Abeceda komunismu autorů Luďka Navary a Josefa Albrechta a dvou vzpomínkových knih normalizačního předsedy vlády Lubomíra Štrougala uvažuje nad podobami a ideologickou zátěží různých pokusů o zhodnocení novodobých dějin.

Adam Borzič se zaobírá dobovými zaklínadly a mocnými slovyIna Marešová pak těly a tělesností mumifikovaných komunistických potentátů, jejich otisky v dobové poezii a podivně metafyzickým přesahem toho všeho. Určité chemické a tělesné pochody rozkrývá také Pavel Ctibor, i když jeho stať už s tématem čísla souvisí jen velmi vzdáleně, podobně jako Acheronova „poema na pokračování“, jejíž nyní uveřejněná část se opět točí kolem démonického dědka, likvidujícího své oběti alkoholem a zpěvem. Pod vábivým názvem Chlast, sex a řev motorů se skrývá fenomén brněnského závodu Velká cena Československa, pod jehož ochranou se v brněnských kempech houfně setkávali východní Němci se západními, samozřejmě pod nervózním dohledem StB. Právě z bizarnosti zápisů, pořízených při této příležitosti estébáky, čerpá materiál ke svému článku Ondřej Daniel. O Národním památníku na Vítkově a co se v něm kdy dělo píše Ivan Malý, o úskalích slova totalitarismus zase Michael Hauser. Totalitě je věnován i závěrečný fejeton Václava Buriana.

 V čísle je bohužel také jeden nekrolog – v polovině května zemřel literární historik a dlouholetý spolupracovník Tvaru Petr Hora.  Na svém místě je samozřejmě Čistička Patrika LinhartaJeremiášův vztek Milana Urzy na pokračování a celoroční anketa Dalibora Demela K čemu jsou vám vůbec knihy? Místo se našlo také pro polemiku Jana Šulce s článkem Mirka Kováříka, zamyšlení Jakuba Vaníčka nad Semeništěm zmrdů Milana Kozelky. Témuž Semeništi, a navíc Kozelkově Manhattanskému deníku, je věnován také Výlov Svatavy Antošové.

V beletrii nalezneme prózu z pozůstalosti Petra Špangera a poezii Dalibora Uhlíka a Ladislava Selepka.

Dvakrát je recenzována Chvála schoulení Daniely Hodrové (rec. Roman Kanda a Martin Charvát), Pavel Janoušek ve své rubrice, zaměřené na současnou českou prózu, hodnotí Přišívačku uší Jana Macha.

Recenzní rubrika se zaobírá těmito tituly:
Saša Stanišić: Jak voják opravuje gramofon (rec. Ondřej Zajac)
Jiří Pechar: Člověk a pravda (rec. Martin Charvát)
Ještě jsme ve válce. Příběhy 20. století (rec. Boris Hokr)
Literární biografie jako křižovatka žánrů (rec. Dalibor Tureček)
Miroslav Fišmeister: Barva času je žlutá (rec. Ladislav Selepko)
Kristýna Vorlíčková: Flying foxes (rec. Erik Gilk)
Alexandra Salmela: 27 aneb Smrt vás proslaví (rec. Ema Stašová)
Miloš Doležal: Černé svině křen (rec. Radek Fridrich) 

Petr Janeček už v minulém čísle ohlásil, že se bude věnovat anekdotám a nyní slib plní – řeč je nejprve o anekdotách typu nepravé hádanky. A Zlá ovce si zpívá.

 

Přílohy ke stažení:

 

Vybrané články z této rubriky:

Aktuálně

Le web est mort, vive le web!

od konce září máme nové internetové stránky. Najdete je na nezměněné adrese www.itvar.cz. Plus twitterový profil a podobné vymoženosti, ach jo...

Léto!

Milí čtenáři, přejeme vám krásné a poklidné prázdniny a v měsíci září se těšíme opět nashledanou. Čtrnácté číslo vyjde ve čtvrtek 10. září.

Anna Barkovová: ***

v překladu Radky Rubilinové

otevřený dopis Tomáše Čady premiérovi vlády ČR Bohuslavu Sobotkovi

k Tomášovu stanovisku se připojuje i náš časopis

Poslední předprázdninové číslo Tvaru vyjde ve čtvrtek 25. června

Milí čtenáři, třináctka je baže šťastné číslo! „Přepis přítomnosti“ obnažil si nejen paže a duní vesmírem & pod peřinou funí: Spisovatelé se sjeli lajnou slov!!! Je literatura páže, nebo král?!? A co káže?!? Černé na bílém?!? Dražé projevů?!? Tu chválou, tu kvílem?!? — A do toho Točité věty a Život za životem… Item ibidem složité světy & chorobné květy básníkova psaní… Že na vás jde spaní? To nevadí. V Zuckerbergově arestu vám Frau Cukrblik ráda poradí: „Dejte si na fejs selfie s Husem Janem!“ Žít je tak krásné, dokud nevyvanem…

Pište pro Včelku

Rádi píšete dětské příběhy? Nebo je máte už v šuplíku? Jste začínající autor nebo autorka? Server Včelka.cz spotřebuje spoustu textů...
 
Registrace
 

Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník

Tvar, Na Florenci 3, 110 00 Praha 1
tel.: 234 612 398, 234 612 399
redakce@itvar.cz
Webdesign a webhosting Saturn-Toya s.r.o.
Hledaný výraz