Tvar č. 16 přináší rozhovor s divadelníkem, novinářem a překladatelem Jaroslavem Achabem Haidlerem, řeč je částečně o židovských záležitostech, více však o divadle, o manipulaci a také o politice, zejména o té regionální. Rozhovor je doplněn jedním z Haidlerových textů – o tom, kdo patří na židovském hřbitově ke zdi.
Dvakrát je podrobena recenzi nová kniha Michala Šandy Sebrané spí si (rec. Petr Král a Patrik Linhart); Pavel Janoušek se 969 slovy pustil do prózy Daniela Krhuta Pašerák snů; slova o poezii Michala Jareše jsou vyřčena nad básnickou sbírkou Oldřicha Kutry ...a stokrát třásti stromem.
Jednu otázku položil Tvar Tereze Horváthové, organizátorce festivalu TaBook, který se chystá již tento víkend v Táboře. Přítomno je též Zasláno – ve kterém se Petr Štengl zastává Evy Klíčové a posílá ji dokonce na Hrad.
Literární historie je zastoupena prací Vratislava Maňáka – ve své studii Maňák popisuje a komentuje neblahé peripetie kolem vydání Seifertovy Písně o Viktorce v roce 1950.
K Darmatům Petra Hrušky (dvojrecenze si laskavý čtenář jistě všiml v minulém čísle) se vrací Jakub Vaníček, nad knihou Benjamina Kurase Soumrak bílého muže uvažuje Svatava Antošová. Autorem sloupku je Gabriel Pleska.
O literárním dění v Polabí informuje v rámci nové rubriky Region Jiří Zradička, život a dílo filozofky a spisovatelky Edith Kleinové připomíná Aleš Knapp.
Na svém místě jsou Záblesky Adama Borziče i Čistička Patrika Linharta.
Cyklus interpretací Co tím chtěl básník říci? pokračuje interpretacemi básně Charlese Baudelaira (Igor Fic a Ondřej Macura), pokračuje také Kalendárium Vladimíra Macury, stejně jako celoroční poema Ivana Achera a Pavla Novotného Acheron.
Tři příběhy amazonských indiánů pro Tvar převyprávěl básník Vít Kremlička, ukázky z nových rukopisů poskytli básníci Daniel Hradecký a Roman Rops.
Glosátorský Výlov vedl Miroslav Fišmeister.
Recenze:
Maria Ossowska: Měšťanská morálka (rec. Tomáš Bojar)
Pál Ficsku: Továrna na děti (rec. Pavla Vašíčková)
Matthieu Jung: Princip předběžné opatrnosti (rec. Pavla Vašíčková)
Alena Meas: Piliers / Pilíře (rec. Michaela Otterová)
Ĺsa Larssonová: Temná stezka (rec. Jan Dlask)
Ascanio Celestini: Černá ovce. Pohřební chvalořeč na elektrický blázinec (rec. Eva Škamlová)
Petr A. Bílek, Vladimír Papoušek: Cosmogonia: alegorické reprezentace „všeho“ (rec. Martin Charvát)
O dvou výstavách referuje Vlaďka Kuchtová a Kateřina Štroblová.
Zbývá poslední strana – městský folklór (aktuální „metylové“ anekdoty) Petra Janečka, fejeton Václava Buriana, Zlá ovce a Výročí.
Za výtvarný doprovod celého čísla vděčíme zvířecím lebkám z kresebného pexesa Vojetěcha Jiráska.
Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 36. ročník