Tvar 5/2012

24. 2. 2012
Filip Špecián

Páté číslo obtýdeníku Tvar otevírá rozhovor s mladým mosteckým básníkem a prozaikem Filipem Špeciánem. Řeč je o psaní, o revoltách, o plivání při hokeji, ale také o přírodě a o severočeské krajině.

Dvakrát je recenzována Publicistika Jaroslava Seiferta, která nedávno vyšla v nakladatelství Akropolis jako 13. svazek edice Dílo Jaroslava Seiferta (rec. František Knopp a Lukáš Borovička). Pavel Janoušek 969 slovy hodnotí prózu Martina Patřičného Jako v nebi.

Jednu otázku položil Tvar Heleně Čubové, mj. organizátorce literárních akcí v pražském antikvariátu Libresso.

Milan Šedivý reaguje na anketu mezi antikvariátníky (Tvar č. 2/2012) a připojuje svůj pohled z druhé strany pultu.

Štěpán Balík píše o jidiš v Polsku a Čechách.

V čísle se bohužel vyskytují další dva nekrology – krátce po svých devadesátých narozeninách zemřel literární kritik Milan Jungmann, a zemřel také prozaik a písničkář Jaroslav Velinský.

O plese v knihovně se ve svém sloupku zmiňuje Svatava Antošová. Pavel Ctibor popisuje svůj dramatický zápas se souslovím „hltanina má svou ráheň“; pod názvem Smyslné dobro nalezneme pozoruhodné rozjímání Adama Borziče na téma slasti, dobra a zla.

Jakub Vaníček v pravidelné rubrice Kruhem knih uvažuje o světě za pomoci Medových kuželek Petra Krále, dobrodružné děje liberecké každodennosti zachycuje další díl Acheronu, zastaveného proudu řeči z dílny hudebníka Ivana Achera a Pavla Novotného.

Ironického návodu Jak napsat vědeckou studii se dopustil E. Robert Schulman, neméně žertovná je i hříčka Jana Kubíčka Česká poezie hledá gigastar; na anketní otázku Dalibora Demela K čemu jsou vám vůbec knihy? odpovídá malíř a „digitální vizážista“ Petr Foltera.

Čistič Patrik Linhart sžíravě glosuje mnohé literární paradoxy a drby (aniž se vyhýbá i jejich vytváření). Vychází také další dětská „recenze“, tentokrát formou besedy o knize Žlutí lvi Petra Nikla.

Vzteklý Jeremiáš na pokračování (od Milana Urzy) konečně serval povijany a radostně vyběhl do světa – za průvodce mu ochotně posloužila jeho sestra Ropucha a beznohý kamarád Hlavonožka. Něco bájesloví pro mládež připojil (včetně bohaté obrazové dokumentace) Luboš Antonín.

Prózu reprezentuje povídka Toma Odpada Ahoj, Karle, poezii pak Christian Bachelin v překladu Petra Krále a již zmíněný mostecký bard Filip Špecián.

Výtvarný doprovod čísla tvoří fotografie Libuše Rudinské a Filipa Špeciána.

Výlov v německé dvorské lyrice uspořádal Vít Kremlička, v recenzní rubrice se píše o těchto knihách:
Herman Brusselmans: Bývalý bubeník (rec. Jakub Grombíř)
Oscar Wilde: Obraz Doriana Graye (rec. Hana Bednaříková)
Genowefa Jakubowska-Fijałkowska: Něžný nůž (rec. Zuzana Kůrová)
Lars Fredrik Håndler Svendsen: Malá filosofie nudy (rec. Jakub Mlynář)
Petr Král a Jan Štolba (eds.): Nejlepší české básně 2011 (rec. Karel Thein)
František Hrubín: Básně (rec. Jan Gabriel)
František Hrubín: Křídla lásek mých (rec. Jan Gabriel)
Vratislav Maňák: Šaty z igelitu (rec. Eva Klíčová)

Folklorista Petr Janeček se v páté části svého seriálu, nazvané Praga Caput Regni, věnuje jak novodobým pražským pověstem (gang řádící na Nuselském mostě či speciální panelák na Kačerově), tak místopisným anekdotám, vztahujícím se k metropoli. Nechybí závěrečný fejeton Václava Buriana - jmenuje se tentokrát Rekonstrukce a vizualizace a na své si přijdou i příznivci záhadného komiksu Michala Jareše Zlá ovce.

 

Přílohy ke stažení:

 

Vybrané články z této rubriky:

Aktuálně

Le web est mort, vive le web!

od konce září máme nové internetové stránky. Najdete je na nezměněné adrese www.itvar.cz. Plus twitterový profil a podobné vymoženosti, ach jo...

Léto!

Milí čtenáři, přejeme vám krásné a poklidné prázdniny a v měsíci září se těšíme opět nashledanou. Čtrnácté číslo vyjde ve čtvrtek 10. září.

Anna Barkovová: ***

v překladu Radky Rubilinové

otevřený dopis Tomáše Čady premiérovi vlády ČR Bohuslavu Sobotkovi

k Tomášovu stanovisku se připojuje i náš časopis

Poslední předprázdninové číslo Tvaru vyjde ve čtvrtek 25. června

Milí čtenáři, třináctka je baže šťastné číslo! „Přepis přítomnosti“ obnažil si nejen paže a duní vesmírem & pod peřinou funí: Spisovatelé se sjeli lajnou slov!!! Je literatura páže, nebo král?!? A co káže?!? Černé na bílém?!? Dražé projevů?!? Tu chválou, tu kvílem?!? — A do toho Točité věty a Život za životem… Item ibidem složité světy & chorobné květy básníkova psaní… Že na vás jde spaní? To nevadí. V Zuckerbergově arestu vám Frau Cukrblik ráda poradí: „Dejte si na fejs selfie s Husem Janem!“ Žít je tak krásné, dokud nevyvanem…

Pište pro Včelku

Rádi píšete dětské příběhy? Nebo je máte už v šuplíku? Jste začínající autor nebo autorka? Server Včelka.cz spotřebuje spoustu textů...
 
Registrace
 

Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník

Tvar, Na Florenci 3, 110 00 Praha 1
tel.: 234 612 398, 234 612 399
redakce@itvar.cz
Webdesign a webhosting Saturn-Toya s.r.o.
Hledaný výraz