Páté číslo obtýdeníku Tvar otevírá rozhovor s mladým mosteckým básníkem a prozaikem Filipem Špeciánem. Řeč je o psaní, o revoltách, o plivání při hokeji, ale také o přírodě a o severočeské krajině.
Dvakrát je recenzována Publicistika Jaroslava Seiferta, která nedávno vyšla v nakladatelství Akropolis jako 13. svazek edice Dílo Jaroslava Seiferta (rec. František Knopp a Lukáš Borovička). Pavel Janoušek 969 slovy hodnotí prózu Martina Patřičného Jako v nebi.
Jednu otázku položil Tvar Heleně Čubové, mj. organizátorce literárních akcí v pražském antikvariátu Libresso.
Milan Šedivý reaguje na anketu mezi antikvariátníky (Tvar č. 2/2012) a připojuje svůj pohled z druhé strany pultu.
Štěpán Balík píše o jidiš v Polsku a Čechách.
V čísle se bohužel vyskytují další dva nekrology – krátce po svých devadesátých narozeninách zemřel literární kritik Milan Jungmann, a zemřel také prozaik a písničkář Jaroslav Velinský.
O plese v knihovně se ve svém sloupku zmiňuje Svatava Antošová. Pavel Ctibor popisuje svůj dramatický zápas se souslovím „hltanina má svou ráheň“; pod názvem Smyslné dobro nalezneme pozoruhodné rozjímání Adama Borziče na téma slasti, dobra a zla.
Jakub Vaníček v pravidelné rubrice Kruhem knih uvažuje o světě za pomoci Medových kuželek Petra Krále, dobrodružné děje liberecké každodennosti zachycuje další díl Acheronu, zastaveného proudu řeči z dílny hudebníka Ivana Achera a Pavla Novotného.
Ironického návodu Jak napsat vědeckou studii se dopustil E. Robert Schulman, neméně žertovná je i hříčka Jana Kubíčka Česká poezie hledá gigastar; na anketní otázku Dalibora Demela K čemu jsou vám vůbec knihy? odpovídá malíř a „digitální vizážista“ Petr Foltera.
Čistič Patrik Linhart sžíravě glosuje mnohé literární paradoxy a drby (aniž se vyhýbá i jejich vytváření). Vychází také další dětská „recenze“, tentokrát formou besedy o knize Žlutí lvi Petra Nikla.
Vzteklý Jeremiáš na pokračování (od Milana Urzy) konečně serval povijany a radostně vyběhl do světa – za průvodce mu ochotně posloužila jeho sestra Ropucha a beznohý kamarád Hlavonožka. Něco bájesloví pro mládež připojil (včetně bohaté obrazové dokumentace) Luboš Antonín.
Prózu reprezentuje povídka Toma Odpada Ahoj, Karle, poezii pak Christian Bachelin v překladu Petra Krále a již zmíněný mostecký bard Filip Špecián.
Výtvarný doprovod čísla tvoří fotografie Libuše Rudinské a Filipa Špeciána.
Výlov v německé dvorské lyrice uspořádal Vít Kremlička, v recenzní rubrice se píše o těchto knihách:
Herman Brusselmans: Bývalý bubeník (rec. Jakub Grombíř)
Oscar Wilde: Obraz Doriana Graye (rec. Hana Bednaříková)
Genowefa Jakubowska-Fijałkowska: Něžný nůž (rec. Zuzana Kůrová)
Lars Fredrik Håndler Svendsen: Malá filosofie nudy (rec. Jakub Mlynář)
Petr Král a Jan Štolba (eds.): Nejlepší české básně 2011 (rec. Karel Thein)
František Hrubín: Básně (rec. Jan Gabriel)
František Hrubín: Křídla lásek mých (rec. Jan Gabriel)
Vratislav Maňák: Šaty z igelitu (rec. Eva Klíčová)
Folklorista Petr Janeček se v páté části svého seriálu, nazvané Praga Caput Regni, věnuje jak novodobým pražským pověstem (gang řádící na Nuselském mostě či speciální panelák na Kačerově), tak místopisným anekdotám, vztahujícím se k metropoli. Nechybí závěrečný fejeton Václava Buriana - jmenuje se tentokrát Rekonstrukce a vizualizace a na své si přijdou i příznivci záhadného komiksu Michala Jareše Zlá ovce.
Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník