Tvar 9/2012

20. 4. 2012
Radek Fridrich, foto Karel Cudlín

Tvar 9/2012 na úvod přináší rozhovor s děčínským básníkem Radkem Fridrichem, čerstvým držitelem Magnesie Litery za poezii.

Dvakrát je recenzována básnická sbírka Elsy Aids Trojjediný prst (rec. Michal Jareš a Božena Správcová), 969 slov napsal Pavel Janoušek o próze Dory Čechovy Nechtěl jsem být Leninem. O několik stránek dál se týž Pavel Janoušek kriticky ujal také hry Karla Steigerwalda Má vzdálená vlast. Tragikomedie ze špatné doby.

Do občasné rubriky Zasláno přispěl František Schilla svými výhradami k recenzi Evy Klíčové, či spíš k překladu posledního románu Michela Houellebecqa Mapa území, a také Jan Dlask statí Když jsou Lidovky mimo.

Na Jednu otázku Tvaru odpovídá Vlastislav Toman, dlouholetý šéfredaktor časopisu ABC a autor komiksů.

Příznivci literární historie si přijdou na své díky eseji Jaroslava Meda s podtitulem Projekce moderny u Josefa Floriana a Bohuslava Reynka, literární historie se okrajově dotýká i článek znalkyně funerální architektury Vlaďky Kuchtové: připomíná 420. výročí narození Jana Amose Komenského a také jeho pomník (nejstarší na českém území) v Brandýse nad Orlicí.

Básník Adam Borzič v dalším pokračování svým Záblesků dospěl k pocitu, že už má plné zuby ironie... Pamětníkům se možná vybaví Nová vážnost, výzva z konce 90. let – i ona byla postavena na pocitu jednoho z básníků (Jiřího Rulfa), že nám pro samé srandičky něco podstatného uniká. Nebylo by od věci tyto dva texty porovnat – třeba by se zjistilo, co nám v průběhu desetiletí uteklo a kam se doba posunula.

Nad knihou rakouského novináře Viktora Farkase Válka médií. Mýtus informační společnosti uvažuje Svatava Antošová, Jakub Vaníček se ve své rubrice vrací k Hrabalově povídkovému souboru z 60. let Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet.  A hned pod Inzerátem na dům se případně vyjímá Acheron, tentokrát čistě klempířský. Pavel Ctibor zas ve svém Slintbloku dává názorně nahlédnout do procesu „přetavování“ bolavé reality v „umělecké dílo“, se zvláštním zřetelem přesně k těm věcem, o kterých neradi slyšíme.

Ladislava Chateau připomíná v souvislosti s „trapným“ výročím film Bitva o Alžír, který v šedesátých letech natočil Gillo Pontecorvo a který byl ve Francii v původní necenzurované podobě uveden až v roce 2004.

Příznivci kryšpínství Linharta Patrika nepřijdou zkrátka, možná je však trochu zmate sousedící rozhovor s  Linhartem Ondřejem na téma prvomájového básnění na Petříně. A naopak.

Jeremiášův vztek na pokračování od Milana Urzy doplňuje 657 slov o poezii Michala Jareše – řeč jde o Nahmatávání dna Yvety Shanfeldové.

Po delší odmlce se v Tvaru opět objevují dvě povídky Petra Hrbáče, následovány básněmi Michala Trávníčka a Lubomíra O. Fuxy. Vše proloženo kresbami Romana Erbena.

Výlov připadl na Michala Jareše a v jeho síti uvízly sbírky Romana Szpuka Darmošlapa Kámen v botě a Pavla Ambrože-Homéra Závěť.

V recenzní rubrice:
Witold Gombrowicz: Varia (rec. Roman Kanda)
Štěpán Hulík: Kinematografie zapomnění. Počátky normalizace ve Filmovém studiu Barrandov (1968–1973) (rec. Jakub Grombíř)
Mirosław Nahacz: Prcek (rec. Ondřej Zajac)
Jaromír Zelenka: Básně (rec. Zdeněk Volf)
Peter Pišťanek: Rivers of Babylon II. (rec. Zuzana Kůrová)
Lubomír Filip Piperek: Předěly (rec. Jiří Staněk)
Roy Jacobsen: Zázračné dítě (rec. Jakub Mlynář)
Milan Ohnisko: Nechráněný styk (rec. Ondřej Hanus) 

Na poslední straně Petr Janeček dokončuje kauzu Servít je vůl, kterou načal v minulém čísle – dopátral se čtyř možných inspirátorů této věhlasné „latrinálie“; pod Zlou ovcí, které není svatá ani Šípková Růženka, se fejeton Václava Buriana jmenuje Má oblíbená nedorozumění.

 

Přílohy ke stažení:

 

Vybrané články z této rubriky:

Aktuálně

Le web est mort, vive le web!

od konce září máme nové internetové stránky. Najdete je na nezměněné adrese www.itvar.cz. Plus twitterový profil a podobné vymoženosti, ach jo...

Léto!

Milí čtenáři, přejeme vám krásné a poklidné prázdniny a v měsíci září se těšíme opět nashledanou. Čtrnácté číslo vyjde ve čtvrtek 10. září.

Anna Barkovová: ***

v překladu Radky Rubilinové

otevřený dopis Tomáše Čady premiérovi vlády ČR Bohuslavu Sobotkovi

k Tomášovu stanovisku se připojuje i náš časopis

Poslední předprázdninové číslo Tvaru vyjde ve čtvrtek 25. června

Milí čtenáři, třináctka je baže šťastné číslo! „Přepis přítomnosti“ obnažil si nejen paže a duní vesmírem & pod peřinou funí: Spisovatelé se sjeli lajnou slov!!! Je literatura páže, nebo král?!? A co káže?!? Černé na bílém?!? Dražé projevů?!? Tu chválou, tu kvílem?!? — A do toho Točité věty a Život za životem… Item ibidem složité světy & chorobné květy básníkova psaní… Že na vás jde spaní? To nevadí. V Zuckerbergově arestu vám Frau Cukrblik ráda poradí: „Dejte si na fejs selfie s Husem Janem!“ Žít je tak krásné, dokud nevyvanem…

Pište pro Včelku

Rádi píšete dětské příběhy? Nebo je máte už v šuplíku? Jste začínající autor nebo autorka? Server Včelka.cz spotřebuje spoustu textů...
 
Registrace
 

Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník

Tvar, Na Florenci 3, 110 00 Praha 1
tel.: 234 612 398, 234 612 399
redakce@itvar.cz
Webdesign a webhosting Saturn-Toya s.r.o.
Hledaný výraz