Tvar 1/2013

3. 1. 2013
Tvar 1/2013

První letošní číslo Tvaru začíná zamyšlením nad rolí literatury a literátů v současné společnosti, které v editorialu nabízí nový šéfredaktor Adam Borzič. S tímto tématem souvisí i pamflet Karla Pioreckého Svědomí národa mlčí, kritizující ztrátu sebeúcty u českých spisovatelů a pasivitu spisovatelských organizací. K přehodnocení pozice nejen literatury, nýbrž umění obecně vybízí esej francouzského filosofa Alaina Badioua Třetí nástin manifestu afirmacionismu. V Konfrontaci odpovídají básníci Jan Těsnohlídek ml. a Tomáš Míka na otázku, zda by se spisovatel měl vyjadřovat k aktuálním společenským tématům.

Bohužel i v tomto čísle přinášíme nekrolog – zemřel poděbradský básník, písničkář a organizátor literárního dění Martin Vácha. Ve své pravidelné recenzní rubrice 969 slov o próze se Pavel Janoušek věnuje knize Lístek na cestu z pekla začínajícího autora Jaroslava Žváčka.

Dvakrát – Jakubem Řehákem a Ladislavem Selepkem – je recenzována kniha Ladislava Zedníka Neosvitly.

V nové rubrice o kulturní politice v Evropě popisuje Ivana Slivková situaci v Bělorusku, na téže stránce má prostor o velikosti „tisíc dvě stě úhozů vč. mezer“ vyhrazen Milan Ohnisko.

Poezii tentokrát zastupuje dvojice s Tvarem donedávna bytostně spjatá – Božena Správcová a Lubor Kasal – a také výběr z nejlepších amerických básní roku 2012, které z angličtiny přeložil Kamil Bouška. Pavel Novotný přeložil z němčiny fragment Zkázy Titaniku Hanse Magnuse Enzensbergera, dalšími ukázkami z této knihy bude přispívat do Tvaru po celý letošní rok. Ob číslo představíme jednoho mladého českého básníka či básnířku – aktuálně komentuje tvorbu Jana Grabce Simona Martínková-Racková. Ladislav Selepko prezentuje poezii z virtuálních sítí a také přispívá prózou na pokračování Veverky v parku Hu.

V Literárním životě polemizuje Roman Kanda s aktéry veřejné diskuse Česká literatura 2012. Na téže straně jsme zpraveni o uvedení nových sbírek básníků Petra Borkovce a Jakuba Řeháka, které proběhlo v Café Fra, a semináři o konci postmoderny, na němž filosofové a estetikové Petr Rezek, Michal Hauser a Jakub Stejskal komentovali výše zmíněny Badiouův manifest.

Dění za humny, konkrétně ve španělsky mluvícím světě, nám přibližuje Anežka Charvátová, příště se podíváme do Polska.

Nový cyklus o fenoménu revoluce otevírá text historičky Daniely Tinkové o francouzské revoluci v roce 1789.

Horoskopem Tvaru na rok 2013 přispěla Markéta Hrbková.

Úryvek z nové knihy nedávno zesnulého francouzského sociologa a antropologa Gilberta Duranda Věda o člověku a tradice aneb nový antropologický duch v překladu Jakuba Hlaváčka přináší rubrika Člověk a tradice. 

Svatava Antošová se zamýšlí nad knihou Thomase Hyllanda Eriksena Etnicita a nacionalismus a o pár stránek později vede rozhovor se spisovatelkou a hudebnicí Hanou Lundiakovou. 

Ondřej Mrázek upozorňuje na blížící se vydání svých překladů dětské tvorby ruského surrealisty Daniila Charmse a chystanou publikaci přibližuje několika ukázkami

V recenzní rubrice jsou pojednávány tyto tituly:
Simon Mawer: Dívka, která spadla z nebe (rec. Zdeněk Beran)
Roman Ludva: Falzum (rec. Iveta Mindeková)
Speciál Lidových novin Sladká šedesátá (rec. Ondřej Sekal)
Stefan Grabiński: V domě Sáry a jiné povídky (rec. Ondřej Zajac)
Alena Nádvorníková: Poesie (rec. Jan Gabriel)
Lucie Jílková: Housenka na kdouloni (rec. Eva Škamlová)

Na poslední stranu se přesunula Čistička Patrika Linharta a číslo uzavírá nová rubrika Vysoké podpatky, literární travesty show Melissy Pink.

 

Přílohy ke stažení:

 

Vybrané články z této rubriky:

Aktuálně

Le web est mort, vive le web!

od konce září máme nové internetové stránky. Najdete je na nezměněné adrese www.itvar.cz. Plus twitterový profil a podobné vymoženosti, ach jo...

Léto!

Milí čtenáři, přejeme vám krásné a poklidné prázdniny a v měsíci září se těšíme opět nashledanou. Čtrnácté číslo vyjde ve čtvrtek 10. září.

Anna Barkovová: ***

v překladu Radky Rubilinové

otevřený dopis Tomáše Čady premiérovi vlády ČR Bohuslavu Sobotkovi

k Tomášovu stanovisku se připojuje i náš časopis

Poslední předprázdninové číslo Tvaru vyjde ve čtvrtek 25. června

Milí čtenáři, třináctka je baže šťastné číslo! „Přepis přítomnosti“ obnažil si nejen paže a duní vesmírem & pod peřinou funí: Spisovatelé se sjeli lajnou slov!!! Je literatura páže, nebo král?!? A co káže?!? Černé na bílém?!? Dražé projevů?!? Tu chválou, tu kvílem?!? — A do toho Točité věty a Život za životem… Item ibidem složité světy & chorobné květy básníkova psaní… Že na vás jde spaní? To nevadí. V Zuckerbergově arestu vám Frau Cukrblik ráda poradí: „Dejte si na fejs selfie s Husem Janem!“ Žít je tak krásné, dokud nevyvanem…

Pište pro Včelku

Rádi píšete dětské příběhy? Nebo je máte už v šuplíku? Jste začínající autor nebo autorka? Server Včelka.cz spotřebuje spoustu textů...
 
Registrace
 

Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník

Tvar, Na Florenci 3, 110 00 Praha 1
tel.: 234 612 398, 234 612 399
redakce@itvar.cz
Webdesign a webhosting Saturn-Toya s.r.o.
Hledaný výraz