Dopis Miroslava Huptycha na podporu bezdomovců

4. 4. 2013
Karlínský vítěz, foto Miroslav Huptych

Primátor Hlavního města Prahy
doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc.

České centrum Mezinárodního PEN klubu

Obec spisovatelů

Syndikát novinářů České republiky

 

Vážený pane primátore,

vážení spisovatelé,

vážení novináři,

 

v posledních letech jsem nafotil řadu snímků, které dokumentují, jak žijí pražští bezdomovci.

Na portálu hl. města Prahy jsem se dočetl, že humanitárními organizacemi registrovaných bezdomovců v Praze je 1556. Uvádí se zde, že podle místopředsedy Sdružení azylových domů v ČR Jana F. Krupy se do sčítání dostalo asi 30 až 40 procent všech bezdomovců. „Odhadujeme, že by v ČR mohlo být kolem 30 tisíc bezdomovců,“ řekl J. F. Krupa.

Prezident Václav Klaus v novoročním projevu řekl, že naše společnost žije v blahobytu, o kterém se našim předkům ani nezdálo. Má pravdu. Avšak naši předci, ačkoliv zdaleka nežili v takovém komfortu, se o své chudé starali. Stavěli chudobince, každá obec se musela o své nuzáky postarat, nikdo nemusel spát ve sněhu, jak ukazují moje snímky. Mezi současnými bezdomovci nejsou pouze alkoholici, ale ocitají se mezi nimi duševně nemocní, lidé nejrůznějším způsobem handicapovaní, mnozí se sníženou inteligencí, které různí vykukové připravili o byt. Pražský magistrát dovede zaopatřit zatoulané psy, pro ztracená zvířata jsou postavené útulky. Je tristní, že se nedovedeme přičinit o přístřeší pro lidi bez domova. Zajisté je možné snést řadu důkazů, že mnozí z nich o pomoc nestojí, že si za svou nelehkou situaci mohou sami. Ubytovny a azyly pro bezdomovce nepřijmou na nocleh lidi pod vlivem alkoholu. Mezi bezdomovci je samozřejmě mnoho alkoholiků, kvůli přespání na ubytovně pít nepřestanou a jejich závislost na alkoholu je také příčinou toho, že jsou na ulici. Věc by řešila ubytovna, která by takové lidi mohla přijmout. Zřejmě by musela být speciálně projektovaná a postavená, zabezpečená proti požáru, vlastně co nejjednodušší holobyty, které by se mohly podobat celám (samotkám). Nepochybně by tam měli mít kanceláře sociální pracovníci, kteří by těmto lidem mohli pomáhat při návratu do společnosti. Vzhledem ke způsobu života bezdomovců přijde mnoho z nich o doklady, léta dluží obrovské částky na zdravotním pojištění, bez pomoci nejsou schopni získat opět zaměstnání. To, že jsou bez peněz, zcela logicky vede k žebrotě a ke kriminalitě. Praze by prospělo, kdyby tito lidé byli zaměstnáváni na úklid parků, nábřeží, všemožných zákoutí, kde přespávají, a která se bohužel i jejich vinou mění ve smetiště. Avšak kdyby nám nevyváželi kontejnery na odpad, tak to kolem našich domů za měsíc bude vypadat podobně. Podivuji se nad tím, že v Karlíně (asi nejen zde) se staví stále nové a nové kancelářské budovy, které zejí prázdnotou. Proč se tedy nestaví chudobince, zajisté by stavební kapacity na to byly?

K tomuto dopisu mě vyprovokovala známá událost ve Frenštátu. Z informací v médiích vyplývá, že dotyčný viník, který vyhodil dům do povětří, měl být vystěhován na ulici exekutorem. Aniž bych chtěl jakýmkoliv způsobem zlehčovat jeho čin, přesto může být nahlížen jako skutek ze zoufalství. Kdo by chtěl být vystěhován na sníh? Kdyby existovaly chudobince, kam by takové lidi bylo možné přestěhovat, třeba by k podobné události nedošlo. Na ostrově Štvanice přespává pátým rokem bývalý jaderný fyzik v důchodu Ing. Tetřev (viz fotografie). Byl vystěhován majitelem domu na ulici, protože neměl dekret na byt, v kterém bezmála 30 let bydlel. Kolik je takových uštvaných (štvanců) na podobných ostrovech – Štvanice? Kdoví zda další psychopati, jako ten frenštátský, uštvaní bezmála všemocnými exekutory a právníky se neuchýlí k podobným teroristickým činům?

Proč se tímto dopisem obracím také na spisovatele a novináře? Odborové organizace se starají o pracující, některé velmi důrazně (Lékařský odborový klub), bezdomovců se však nemá kdo zastat. Sociální pracovníci pracují v terénu, odborářští předáci by „exodus a exitus“ bezdomovců zřejmě přivítali. Napadlo mě, že by se mohli bezdomovců a chudých lidí ve svých regionech zastat spisovatelé a novináři. Mohli by se o jejich osudy víc zajímat, psát o nich a žádat městské a obecní úřady, aby se zasadili o výstavbu chudobinců.

Můžete, pane primátore, čtenářům Tvaru uvést důvody, proč se nestaví v Praze ubytovny pro bezdomovce a pro chudé?

Děkuji za odpověď.


Miroslav Huptych
 

 

reakce Davida Holuba na dopis M. Huptycha
reakce Jiřího Studeného na dopis M. Huptycha
reakce Pavla Brycze na dopis M. Huptycha
reakce Aloise Marhoula na dopis M. Huptycha 

 
Karlínský bezdomovec, foto Miroslav Huptych Psí život, fotomontáž Miroslav Huptych Lože pod Libeňským mostem, foto Miroslav Huptych Ing. Tetřev na Štvanici, foto Miroslav Huptych Bezdomovci na Petříně, foto Miroslav Huptych
 

Vybrané články z této rubriky:

Diskuze k článku

Přidat nový názor »

Aktuálně

Le web est mort, vive le web!

od konce září máme nové internetové stránky. Najdete je na nezměněné adrese www.itvar.cz. Plus twitterový profil a podobné vymoženosti, ach jo...

Léto!

Milí čtenáři, přejeme vám krásné a poklidné prázdniny a v měsíci září se těšíme opět nashledanou. Čtrnácté číslo vyjde ve čtvrtek 10. září.

Anna Barkovová: ***

v překladu Radky Rubilinové

otevřený dopis Tomáše Čady premiérovi vlády ČR Bohuslavu Sobotkovi

k Tomášovu stanovisku se připojuje i náš časopis

Poslední předprázdninové číslo Tvaru vyjde ve čtvrtek 25. června

Milí čtenáři, třináctka je baže šťastné číslo! „Přepis přítomnosti“ obnažil si nejen paže a duní vesmírem & pod peřinou funí: Spisovatelé se sjeli lajnou slov!!! Je literatura páže, nebo král?!? A co káže?!? Černé na bílém?!? Dražé projevů?!? Tu chválou, tu kvílem?!? — A do toho Točité věty a Život za životem… Item ibidem složité světy & chorobné květy básníkova psaní… Že na vás jde spaní? To nevadí. V Zuckerbergově arestu vám Frau Cukrblik ráda poradí: „Dejte si na fejs selfie s Husem Janem!“ Žít je tak krásné, dokud nevyvanem…

Pište pro Včelku

Rádi píšete dětské příběhy? Nebo je máte už v šuplíku? Jste začínající autor nebo autorka? Server Včelka.cz spotřebuje spoustu textů...
 
Registrace
 

Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník

Tvar, Na Florenci 3, 110 00 Praha 1
tel.: 234 612 398, 234 612 399
redakce@itvar.cz
Webdesign a webhosting Saturn-Toya s.r.o.
Hledaný výraz