Letošní páté číslo je „tematicky mimořádné. Zaměřuje se na krizovou situaci kolem financování živého profesionálního umění, o níž jsme vás informovali již minule a které se dostalo i značné mediální pozornosti,“ píše na úvod svého editorialu Adam Borzič. V anketě Se studem v očích se doprošujeme předestírají šéfredaktoři některých kulturních periodik své dojmy a vize ohledně současnosti i budoucnosti tuzemské kultury. K tomuto tématu se dále váží projevy Adama Borziče a Mileny Bartlové z demonstrace iniciativy Zachraňte kulturu 2013, konané 14. února před ministerstvem kultury, dále pak reportáž z této akce od Barbory Janákové či polemika Pavla Janouška s názory J. X. Doležala. Protestní shromáždění fotograficky zdokumentovala Helena Račková.
969 slov věnuje Pavel Janoušek recenzi fantaskní prózy o alternativních světech Léky smutných Pavla Gottharda, která vyšla v nakladatelství Host. Kniha esejů Josefa Hrdličky Uvnitř světa je recenzována tandemem Blanka Kostřicová – Michal Charvát.
František Dryje, jeden z účastníků výše zmíněné ankety, přispěl též ukázkami svých básní z připravované sbírky Ach! (angažovaná poesie, A. D. 2013), v navazujícím rozhovoru s Adamem Borzičem pak rozjímá o angažovanosti v poezii. Básnická tvorba je dále zastoupena internetovými úlovky Ladislava Selepka (v jeho sítích se zachytily verše Lucie Schindlerové a Lukáše Horáka) a řetězem sonetů ze sbírky Roční doby lásky z pera původem ázerbajdžánské básnířky Leyly Begim (v překladu Milana Dvořáka).
O někdejším vzdoroprojektu Praha těsto literatury hovořila s Milanem Kozelkou a Janem Těsnohlídkem ml. Svatava Antošová. K financování nekomerčních periodik politickými stranami se vyjadřují Jakub Čermák a Michal Šanda.
Pátou částí pokračuje román Veverky v parku Hu Ladislava Selepka a pátý zpěv Zkázy Titaniku Hanse Magnuse Enzensbergera.
Michal Brabec objevuje pro české publikum mezinárodně uznávaného (leč u nás prakticky neznámého) guatemalsko-mexického autora Augusta Monterrosa a ad hoc stvořenou miniantologií jeho krátkých próz připomíná desetileté výročí spisovatelova úmrtí.
Svatava Antošová se stala svědkyní pomyslného střetu dvou měst: Ústí nad Labem a Brna, respektive jejich komunální politiky a občanského aktivismu – jak toto diskusní klání dopadlo, si přečtete z její reportáže Občanská pozice. O pár stránek dále se zamýšlí nad filosofickým pojednáním Michaela Hausera Kapitalismus jako zombie.
Rubrika Člověk a tradice přináší ukázku z korespondence Williama Blakea v překladu Pavla Černovského, kterou chystá k vydání nakladatelství Malvern.
Hvězdopraveckou exkurzi na Mars připravila Markéta Hrbková.
Historie revolucí pokračuje článkem Luboše Švece, jenž popisuje národní a demokratické obrození pobaltských republik na přelomu 80. a 90. let minulého století, ústící v znovuzískání nezávislosti na Sovětském svazu.
Recenze:
Ivan Martin Jirous: Magorovy labutí písně / Magorovi ptáci a další příběhy (rec. Jakub Chrobák)
Chuck Palahniuk: Prokletí (rec. Lucie Chvostová)
Dalibor Tureček: České literární romantično (rec. Lukáš Borovička)
Ivana Myšková: Nícení (rec. Michaela Otterová)
Venědikt Jerofejev: Moskva–Petušky (rec. Vladimír Novotný)
Emil Hakl: Skutečná událost (rec. Iveta Mindeková)
Zbigniew Herbert: Zátiší s udidlem (rec. Jakub Grombíř)
Kari Hotakainen: Slovo boží (rec. Jan Dlask)
Poslední strana patří tradičnímu kvartetu: Čističce Patrika Linharta, Ohnisku Milana Ohniska, Vysokým podpatkům Melissy Pink a samozřejmě i Zlé ovci.
Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník