Tvar 5/2013

4. 3. 2013
Demonstrace proti likvidaci živé kultury, Praha, Maltézské náměstí 14. 2. 2013, foto Helena Račková

Letošní páté číslo je „tematicky mimořádné. Zaměřuje se na krizovou situaci kolem financování živého profesionálního umění, o níž jsme vás informovali již minule a které se dostalo i značné mediální pozornosti,“ píše na úvod svého editorialu Adam Borzič. V anketě Se studem v očích se doprošujeme předestírají šéfredaktoři některých kulturních periodik své dojmy a vize ohledně současnosti i budoucnosti tuzemské kultury. K tomuto tématu se dále váží projevy Adama Borziče a Mileny Bartlové z demonstrace iniciativy Zachraňte kulturu 2013, konané 14. února před ministerstvem kultury, dále pak reportáž z této akce od Barbory Janákové či polemika Pavla Janouška s názory J. X. Doležala. Protestní shromáždění fotograficky zdokumentovala Helena Račková.

969 slov věnuje Pavel Janoušek recenzi fantaskní prózy o alternativních světech Léky smutných Pavla Gottharda, která vyšla v nakladatelství Host. Kniha esejů Josefa Hrdličky Uvnitř světa je recenzována tandemem Blanka Kostřicová Michal Charvát.

František Dryje, jeden z účastníků výše zmíněné ankety, přispěl též ukázkami svých básní z připravované sbírky Ach! (angažovaná poesie, A. D. 2013), v navazujícím rozhovoru s Adamem Borzičem pak rozjímá o angažovanosti v poezii. Básnická tvorba je dále zastoupena internetovými úlovky Ladislava Selepka (v jeho sítích se zachytily verše Lucie Schindlerové a Lukáše Horáka) a řetězem sonetů ze sbírky Roční doby lásky z pera původem ázerbajdžánské básnířky Leyly Begim (v překladu Milana Dvořáka).

O někdejším vzdoroprojektu Praha těsto literatury hovořila s Milanem Kozelkou a Janem Těsnohlídkem ml. Svatava Antošová. K financování nekomerčních periodik politickými stranami se vyjadřují Jakub Čermák a Michal Šanda.

Pátou částí pokračuje román Veverky v parku Hu Ladislava Selepka a pátý zpěv Zkázy Titaniku Hanse Magnuse Enzensbergera.

Michal Brabec objevuje pro české publikum mezinárodně uznávaného (leč u nás prakticky neznámého) guatemalsko-mexického autora Augusta Monterrosa a ad hoc stvořenou miniantologií jeho krátkých próz připomíná desetileté výročí spisovatelova úmrtí.

Svatava Antošová se stala svědkyní pomyslného střetu dvou měst: Ústí nad Labem a Brna, respektive jejich komunální politiky a občanského aktivismu – jak toto diskusní klání dopadlo, si přečtete z její reportáže Občanská pozice. O pár stránek dále se zamýšlí nad filosofickým pojednáním Michaela Hausera Kapitalismus jako zombie.

Rubrika Člověk a tradice přináší ukázku z korespondence Williama Blakea v překladu Pavla Černovského, kterou chystá k vydání nakladatelství Malvern.

Hvězdopraveckou exkurzi na Mars připravila Markéta Hrbková.

Historie revolucí pokračuje článkem Luboše Švece, jenž popisuje národní a demokratické obrození pobaltských republik na přelomu 80. a 90. let minulého století, ústící v znovuzískání nezávislosti na Sovětském svazu.

Recenze:
Ivan Martin Jirous: Magorovy labutí písně / Magorovi ptáci a další příběhy (rec. Jakub Chrobák)
Chuck Palahniuk: Prokletí (rec. Lucie Chvostová)
Dalibor Tureček: České literární romantično (rec. Lukáš Borovička)
Ivana Myšková: Nícení (rec. Michaela Otterová)
Venědikt Jerofejev: Moskva–Petušky (rec. Vladimír Novotný)
Emil Hakl: Skutečná událost (rec. Iveta Mindeková)
Zbigniew Herbert: Zátiší s udidlem (rec. Jakub Grombíř)
Kari Hotakainen: Slovo boží (rec. Jan Dlask)

Poslední strana patří tradičnímu kvartetu: Čističce Patrika Linharta, Ohnisku Milana Ohniska, Vysokým podpatkům Melissy Pink a samozřejmě i Zlé ovci.

 

Přílohy ke stažení:

 

Vybrané články z této rubriky:

Aktuálně

Le web est mort, vive le web!

od konce září máme nové internetové stránky. Najdete je na nezměněné adrese www.itvar.cz. Plus twitterový profil a podobné vymoženosti, ach jo...

Léto!

Milí čtenáři, přejeme vám krásné a poklidné prázdniny a v měsíci září se těšíme opět nashledanou. Čtrnácté číslo vyjde ve čtvrtek 10. září.

Anna Barkovová: ***

v překladu Radky Rubilinové

otevřený dopis Tomáše Čady premiérovi vlády ČR Bohuslavu Sobotkovi

k Tomášovu stanovisku se připojuje i náš časopis

Poslední předprázdninové číslo Tvaru vyjde ve čtvrtek 25. června

Milí čtenáři, třináctka je baže šťastné číslo! „Přepis přítomnosti“ obnažil si nejen paže a duní vesmírem & pod peřinou funí: Spisovatelé se sjeli lajnou slov!!! Je literatura páže, nebo král?!? A co káže?!? Černé na bílém?!? Dražé projevů?!? Tu chválou, tu kvílem?!? — A do toho Točité věty a Život za životem… Item ibidem složité světy & chorobné květy básníkova psaní… Že na vás jde spaní? To nevadí. V Zuckerbergově arestu vám Frau Cukrblik ráda poradí: „Dejte si na fejs selfie s Husem Janem!“ Žít je tak krásné, dokud nevyvanem…

Pište pro Včelku

Rádi píšete dětské příběhy? Nebo je máte už v šuplíku? Jste začínající autor nebo autorka? Server Včelka.cz spotřebuje spoustu textů...
 
Registrace
 

Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník

Tvar, Na Florenci 3, 110 00 Praha 1
tel.: 234 612 398, 234 612 399
redakce@itvar.cz
Webdesign a webhosting Saturn-Toya s.r.o.
Hledaný výraz