Publikováno: 13. 5. 2010
| 2010
Pořád jen Polsko pro začátečníky, komentuje básník, polonista a vydavatel revue Listy Václav Burian v rozhovoru s Michalem Škrabalem obeznámenost české kulturní veřejnosti s polskou literaturou. lužno dodat, že právě tímto číslem se Tvar snaží přispět svou polskou troškou do mlýna.
Publikováno: 29. 4. 2010
| 2010
Deváté číslo obtýdeníku Tvar zahajuje rozhovor s ostravským bohemistou, kritikem a básníkem Jakubem Chrobákem. Řeč je samozřejmě o poezii a kritice, ale také o studentech literatury a o tom, jak na ně. Podobným tématem se zabývá také Ondřej Hausenblas ve své stati
Může mít každý čtenář svůj názor? Co je dobrá interpretace literárního textu – ve škole?
Publikováno: 15. 4. 2010
| 2010
Osmé číslo literárního obtýdeníku Tvar přináší rozhovor s ředitelem Památníku národního písemnictví Zdeňkem Freislebenem, přičemž otázky mu kladla Svatava Antošová.
Publikováno: 2. 4. 2010
| 2010
Sedmé číslo literárního časopisu Tvar přináší rozhovor s mladým teplickým básníkem Jakubem Čermákem, na beletristických stranách jsou otištěny též ukázky z jeho poezie.
Publikováno: 19. 3. 2010
| 2010
Šesté číslo literárního obtýdeníku Tvar je z velké části tematické – tématem je vzor školního psacího písma neboli písmová předloha. Podnětem k tomuto bloku byl nedávno medializovaný návrh školního písma Comenia Script kaligrafky Radany Lencové – redakce Tvaru byla poněkud znepokojena tím, že v médiích v podstatě neproběhla žádná kvalifikovaná diskuze, ačkoliv právě školní předloha se týká úplně všech, částečně modeluje způsob myšlení celých generací, a do jisté míry tedy ovlivňuje další směřování společnosti.
Publikováno: 5. 3. 2010
| 2010
Páté číslo literárního obtýdeníku Tvar zahajuje rozhovor s kritikem a literárním publicistou Zdenkem Pavelkou – řeč se točí kolem všelijakých her.
Publikováno: 19. 2. 2010
| 2010
Čtvrté číslo literárního obtýdeníku Tvar věnovalo prostor literární skupině Fantasía – už proto, že v současné době podobná seskupení de fakto neexistují. Úvodní esej napsal jeden z jejích členů Adam Borzič, své si uvnitř čísla řeknou i další členové Petr Řehák a Kamil Bouška, též „jejich“ dvorní kritik Karel Piorecký. Skupina Fantasía (vedle svého manifestu) zároveň na stránkách Tvaru představuje i svou tvorbu.
Publikováno: 5. 2. 2010
| 2010
Třetí číslo literárního časopisu zahajuje esej Jana Štolby s názvem
Slova, slova a podtitulem
Skeptické mezihry. Obálku dále zdobí kresba Romana Erbena, další Erbenovy kresby a grafiky jsou uvnitř čísla, jakož i jeho básně.
Publikováno: 22. 1. 2010
| 2010
Druhé číslo Tvaru určitě potěší nejen hispanisty, ale i všechny příznivce španělsky psané literatury. Hrdinkou úvodního rozhovoru je překladatelka ze španělštiny, francouzštiny a italštiny Anežka Charvátová, řeč se točí hlavně kolem
Divokých detektivů Roberta Bolaña, ale i kolem jiných autorů a v neposlední řadě kolem literárního provozu obecně. Bolañovi je věnován i příjemně divoký esej tohoto čísla, jehož autorem je v Praze žijící Chilan Jorge Zúñiga Pavlov.
Publikováno: 8. 1. 2010
| 2010
První letošní číslo Tvaru (a tím i celý, již 20. ročník) zahajuje rozhovor s literárním kritikem a historikem Karlem Pioreckým – řeč je o nedávných bouřlivých polemikách, ale i o absenci a potřebě či nepotřebě uměleckého programu, o úrovni současné české kritiky apod.
Publikováno: 1. 1. 2010
| 2010
Publikováno: 10. 12. 2009
| 2009
Jednadvacáté, tedy poslední letošní číslo literárního obtýdeníku Tvar přináší rozhovor s tiskařským šotkem. Šotka vypodobnilo i několik výtvarníků (Viktorie Rybáková, Vít Ondráček, Pavel Kreml a Martin Tomášek), zasvěcený článek o životě a díle tiskařského šotka napsal pod názvem
Malé škodlivé bytí šéfredaktor
Psího vína, básník a tiskař Petr Štengl.
Publikováno: 26. 11. 2009
| 2009
Jakub Vaníček: Radikální ismy po dvaceti letech
Michal Černík o Svazu českých spisovatelů
Poznámky pamětníka Vladimíra Křivánka
Normalizace a neonormalizace
Případ slečny Lan
Michal Janata: Vyvlastněné bydlení
verše Pavla Petra a Martiny Komárkové
Publikováno: 12. 11. 2009
| 2009
Devatenácté číslo Tvaru zahajuje rozhovor s Petrem Šourkem, klasickým filologem a performerem. Materiál je doplněn fotografiemi některých jeho akcí a ukázkou z rozsáhlejšího prozaického textu.
Publikováno: 29. 10. 2009
| 2009
Osmnácté číslo časopisu Tvar zahajuje rozhovor s Milanem Urzou, mladým básníkem a hudebníkem. Z jeho dosud nevydané prózy
Jeremiášův vztek je ukázka v zadní části Tvaru.
Publikováno: 15. 10. 2009
| 2009
Sedmnácté číslo časopisu Tvar je věnováno pohádkám. Či spíše uvažování o pohádkách. Úvodní rozhovor poskytl věhlasný spisovatel a vypravěč Václav Kahuda, obálku dále zdobí také dvě básně Radka Malého a čerti Josefa Váchala. Za obrázky uvnitř čísla děkujeme Markétě Laštuvkové a pohádkovým knížkám, o nichž se vede řeč.
Publikováno: 1. 10. 2009
| 2009
Šestnácté číslo Tvaru zahajuje rozhovor s fyzikem a básníkem Pavlem Ctiborem, který po delší době překvapil podivuhodnou knihou
Silentbloky. V beletristické části jsou pak ukázky z jeho novějších textů.
Publikováno: 17. 9. 2009
| 2009
Patnácté číslo literárního obtýdeníku Tvar je tematické: zabývá se hluchotou, komunitou českých neslyšících a jejich mateřštinou – českým znakovým jazykem. „Jazyk nejsou jenom slova,“ říká v rozhovoru prof. Alena Macurová, mj. zakladatelka oboru Čeština v komunikaci neslyšících na pražské filozofické fakultě.
Publikováno: 3. 9. 2009
| 2009
Čtrnácté číslo literárního časopisu Tvar, které přichází po dvouměsíční letní přestávce, je věnováno bulváru – zjevnému i méně zjevnému. Různé pohledy na tento fenomén nabízí anketa Svatavy Antošové; ostře se do věci opřel též Michal Janata ve svém eseji
Všichni vysílají signály, nikdo nic nesděluje. Esejistickou
Triádou o barevném smetí k tématu přispěl také Jakub Vaníček.
Publikováno: 25. 6. 2009
| 2009
Třinácté (poslední předprázdninové) číslo literárního obtýdeníku Tvar zahajuje rozhovor s výtvarníkem Pavlem Brázdou, celé číslo doprovázejí jeho obrazy.
Publikováno: 11. 6. 2009
| 2009
Dvanácté číslo Tvaru zahajuje rozhovor s Patrikem Linhartem, severočeským (nejen) literárním aktivistou. K rozhovoru se pojí i několik Linhartových mikropovídek v zadní části Tvaru a studie Kateřiny Toškové o tomtéž.
Publikováno: 28. 5. 2009
| 2009
Jedenácté číslo časopisu Tvar otevírá rozhovor s kritikem a literárním vědcem Jiřím Zizlerem. Řeč je nejen o literární kritice, ale také o poezii a o psychoterapii.
Publikováno: 14. 5. 2009
| 2009
Desáté číslo literárního časopisu Tvar se vrací k polemice Jiřího Trávníčka s Petrem Králem – a to, vedle přetištěného úvodu Petra Krále, proneseného při veřejné disputaci na FF UK v Praze, hned několika dalšími materiály: článkem Lubora Kasala
Porozumět žábě, úvahou Michala Ajvaze
O smyslu literárního díla, úvahou Boženy Správcové
Král vysílá své vojsko a anketou mezi literáty a publicisty.
Publikováno: 30. 4. 2009
| 2009
Deváté číslo Tvaru zahajuje rozhovor s Mirkem Kováříkem, dlouholetým neúnavným propagátorem poezie a zároveň jedním z nejvýraznějších českých recitátorů.