2014

Mladí polští umělci na misiích v Praze

Mladí polští umělci na misiích v Praze

Darina Alster recenzuje výstavu Český Papež
 
Tvar 5/2014

Tvar 5/2014

Milí čtenáři, dříve než z nohavic vytřepeme básně, jedno je třeba říci si jasně: Republiku a varlata si rozvracet nedáme! Zlá ovce z vesmíru hrdinou na míru? Ou nou. Sny v záhybech dokonalých rovin…? All my loving, vypouklý tvar, jenž směle čouhá z novin. Veliká novina o hrozivém mordu – jenom opatrně na čtenářskou mordu! Hanspaulka forever and hever: close your eyes and I’ll kiss you… Melissa Pinkflojd & Patrik L. Rammstein! Slyš skrze plyš, skrze samet modrý, hryzni se v střed, že číslo to jé tóóbrý!
 
Své hrdiny jen zpovzdálí doprovázím

Své hrdiny jen zpovzdálí doprovázím

rozhovor Magdalény Křížové s Avrahamem B. Jehošuou
 

Šárka Doležalová: Moderní hebrejská literatura v izraelském období

Se založením státu Izrael začala nová historická éra, což se odrazilo i v hebrejské literatuře. Během existence státu se literatura nejen plně etablovala, ale stala se také úspěšným reprezentantem všech aspektů izraelské reality. Reflektuje významné události od založení státu, problémy, které s sebou tento historický mezník židovských dějin přinesl a stále přináší, otázku imigrantů i v zemi žijících menšin.
 
Nemilosrdná zpráva o konci naší civilizace

Nemilosrdná zpráva o konci naší civilizace

Zamyšlení Romana Kandy nad knihou Vratislava Effenbergera Republiku a varlata (vydal Torst, Praha 2012)
 

Vyber si barvu

povídka Etgara Kereta v překladu Terezy Černé
 
Chasidská poetika snu

Chasidská poetika snu

recenze Pavla Šidáka
 
Tvar 4/2014

Tvar 4/2014

Milí čtenáři, známka punku a zlá owce, vrba v přímém přenosu, přidejte se, vyplouváme a dáme si do nosu. Láska za časů, Márquez promine, že jsi submisiv, řeknu domině. Výplod Tvé chorobné představivosti: dvě kosti, leč pes jen jeden?! Nechoď na ně, drahá, s jedem, ale přijď Ty s recenzemi… Rolničky und mír na zemi. Všichni máme svůj blud neviditelnosti: nícení není nikdy dosti! Bankovky ze sítí a průmyslová revoluce (v blátě), sundej si, má milá, gatě. Vím, že jsi žena boženna blažennna ražennnna na mincích, které rozměniti (ale di ty!) byl by hřích i formou ich. Vpichu zdar: kdo sud, ten lich!
 

Vůbec si nemyslím, že by to bylo tak zlé

polemika Jany Šrámkové s Kamilem Bouškou: Ke Dvanácti a Sedmi
 
Bohorovné horory

Bohorovné horory

ukázka z rukopisných básní v próze Roberta Jandy
 

Tělo ženy – to je, oč tu běží

recenze Petra Fialy
 

Ročník 2013 v archivu

Do našeho elektronického archivu jsme přidali kompletní loňský ročník, všech 21 čísel ve formátu pdf
 
Tvar 3/2014

Tvar 3/2014

Milí čtenáři, že vy opět nevíte, co s volným časem? Ani tentokrát vám neporadíme. Ale až na to přijdete, uděláte si kukátko z nového Tvaru a v diskrétní zóně svého oblíbeného Paláce Kin budete chřoustat své oblíbené populární zrno, zalévat je svou oblíbenou sycenou výživou, aby brzy vzklíčilo – a pak ho uvidíte. Modrý vlk, pardon lak, totiž vlak. Ano, blue train! Vlak v tanci niterných novinek z husích brků výtečných mužů, žen a věčných dětí tuzemské i světové túry liter a ducha.
 

Jsme zpátky v době pozdní

rozhovor Václava Kahudy s Emilem Haklem o ženách, bustě Hermanna Göringa z vepřového masa a klidovém stavu mysli
 
Svatava Antošová: Jak jsme chystali půdu pro družnost

Svatava Antošová: Jak jsme chystali půdu pro družnost

Kolika -ismy stihne člověk za život projít a žádnému z nich přitom nepodlehnout, ale naopak udržet si od všech kritický odstup? Do této jediné, nikoliv však jednoduché otázky lze shrnout prolínání životních osudů Tonyho Judta s dějinami politických idejí a představ o moci a spravedlnosti v rozhovoru, který s ním vede Timothy Snyder v knize nazvané Intelektuál ve dvacátém století (Prostor, 2013). Rozhovor vznikal v roce 2009, tedy v době, kdy už byl T. Judt vážně nemocen a upoután na elektrický vozík. A ačkoliv ze svého těla ovládal pouze hlasivky a oči, pro vznik této knihy – jak v předmluvě poznamenává T. Snyder – to stačilo.
 

Vladimír Just: Interpretace Havlova Odcházení

První náčrt Odcházení vznikal v sedmdesátých letech 20. století, ale teprve autorův odchod z prezidentské funkce dal hře novou referenční perspektivu. Bylo by ovšem zavádějící ztotožňovat postavy s autorem a jeho politickým osudem. Hlavní hrdina, kancléř Rieger, sice občas pronáší repliky, jež by mohl říkat politik Václav Havel, a má i některé rysy jeho vystupování, avšak tím, že mimo politiku lidsky ani profesně neexistuje, podobá se mu méně než Havlův alter ego Ferdinand Vaněk z populárních „vaňkovských“ aktovek (Audience, Vernisáž, Protest), a dokonce i méně než filosof a disident Leopold Kopřiva z Larga desolata.
 
Hlahol z výšin a propastí

Hlahol z výšin a propastí

recenze Milana Šedivého na básnickou sbírku Jana Kohouta
 
Tvar 2/2014

Tvar 2/2014

Milí čtenáři,
nevíte, co s volným časem? Tak to vám opravdu neporadíme. Ale než na to přijdete, můžete probrázdit nový Tvar s bankovkou stočenou do ruličky, vaše nasální dutiny vám to tentokrát odpustí. Můžete nasát cos z nekonečných polemik, vdechnout pár svěžích básnických trylků či úryvek rozšafného rozhovoru… což? Do večera je daleko, do rána ještě dál. Možná přijde i jezevec, možná se dokonce dostaví Nirvána. Smells like teen spirit…
 
Stránka: 1.. 2 3 4 5

Aktuálně

Le web est mort, vive le web!

od konce září máme nové internetové stránky. Najdete je na nezměněné adrese www.itvar.cz. Plus twitterový profil a podobné vymoženosti, ach jo...

Léto!

Milí čtenáři, přejeme vám krásné a poklidné prázdniny a v měsíci září se těšíme opět nashledanou. Čtrnácté číslo vyjde ve čtvrtek 10. září.

Anna Barkovová: ***

v překladu Radky Rubilinové

otevřený dopis Tomáše Čady premiérovi vlády ČR Bohuslavu Sobotkovi

k Tomášovu stanovisku se připojuje i náš časopis

Poslední předprázdninové číslo Tvaru vyjde ve čtvrtek 25. června

Milí čtenáři, třináctka je baže šťastné číslo! „Přepis přítomnosti“ obnažil si nejen paže a duní vesmírem & pod peřinou funí: Spisovatelé se sjeli lajnou slov!!! Je literatura páže, nebo král?!? A co káže?!? Černé na bílém?!? Dražé projevů?!? Tu chválou, tu kvílem?!? — A do toho Točité věty a Život za životem… Item ibidem složité světy & chorobné květy básníkova psaní… Že na vás jde spaní? To nevadí. V Zuckerbergově arestu vám Frau Cukrblik ráda poradí: „Dejte si na fejs selfie s Husem Janem!“ Žít je tak krásné, dokud nevyvanem…

Pište pro Včelku

Rádi píšete dětské příběhy? Nebo je máte už v šuplíku? Jste začínající autor nebo autorka? Server Včelka.cz spotřebuje spoustu textů...
 
Registrace
 

Nejčastěji vycházející literární časopis v českých zemích
Letos již 35. ročník

Tvar, Na Florenci 3, 110 00 Praha 1
tel.: 234 612 398, 234 612 399
redakce@itvar.cz
Webdesign a webhosting Saturn-Toya s.r.o.
Hledaný výraz